Alaiul Primăverii ediția a XXXVI-a

Consiliul Județean Caraș-Severin, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin în parteneriat cu Consiliul Local și Primăria Reșița organizează sâmbătă, 6 mai,”ALAIUL PRIMĂVERII”, ediția a XXXVI-a.

Manifestarea debutează, cu începere de la ora 10.00, cu sosirea formațiilor participante la Liceul ”Traian Vuia” din Reșița fiind urmată de parada costumelor populare ce vor putea fi văzute pe traseul cuprins între liceul amintit și Parcul Tricolorului din Reșița.

Sâmbătă, 6 mai, cu începere de la ora 08.00 în Parcul Tricolorului din Reșița va avea loc Târgul meșterilor populari bănățeni și târgul cu produse tradiționale alimentare bănățene.

Deschiderea oficială este programată pentru ora 11.45 și va fi urmată de un spectacol folcloric.

Lista ansamblurilor participante:

1. FANFARA din Răcășdia – Asociația Culturală ”Voința” – Răcășdia,
2. Formația de dansuri ALMĂJANA – Casa Culturală Bozovici,
3. Ansamblul BÂRZAVA – Asociația Culturală ”Bârzava”, Consiliul Local și Primăria Reșița,
4. Formația de dansuri TEREGOVANA – Casa Culturală Teregova,
5. Ansamblul REȘIȚEANA – Școala Populară de Arte și Meserii ”Ion Românu”- Reșița,
6. Formaţia de dansuri germane ENZIAN – Forumul Democrat German – Reșița,
7. Formația de dansuri ZESTREA GUGULANILOR – de pe lângă Muzeul de Etnografie și al
Regimentului de Graniță Caransebeș,
8. Formația de dansuri CIOBĂNAȘUL – Școala Gimnazială Băuțar,
9. Ansamblul DOINA BANATULUI- Asociația Culturală ”Doina Banatului”- Caransebeș,
10. Ansamblul de dansuri sârbești SOKO – Școala Gimnazială ”Sf. Sava”- Socol,
11. Formația de dansuri ARMENIȘANA – Casa Culturală Armeniș,
12. Ansamblul DATINA CĂRĂȘANĂ – Sindicatul din Învățământul Preuniversitar Caraș-Severin,
13. Formația de dansuri DOINA BISTREI – Școala Gimnazială Măru,
14. Formația de dansuri BOCȘANA – Casa Orășenească de Cultură ”Tata Oancea” Bocșa,
15. Formația de dansuri SATUL MEU – Casa Culturală Ramna,
16. Formația de dansuri ORĂVIȚANA – Școala Generală ”Romul Ladea”- Oravița,
17. Formația de dansuri JUNII ORAVIȚEI- Liceul Teoretic ”Gen. Drăgălina” Oravița,
18. Formația de dansuri MLĂDIȚE ORĂVIȚENE- Școala Generală ”Romul Ladea”- Oravița,
19. Formaţia de dansuri ţigăneşti RROMALES – Casa Culturală ”Ion Stoia Udrea” Greoni,
20. Formația de dansuri IEDERA –Casa de Cultură Oțelu Roșu,
21. Formația de dansuri ZESTREA ALMĂJANĂ- Casa Culturală Bozovici,
22. Formația de dansuri FLORILE SEMENICULUI- Casa Culturală Bolvașnița,
23. Formația de dansuri VERMEȘANA – Casa Culturală Vermeș,
24. Formația de dansuri PUPI DĂ FLOARE – Zăgujeni,
25. Formația de dansuri JUNII GUGULANI – Casa de Cultură ”George Suru” – Caransebeș,
26. Formația de dansuri ZORLENȚANA- Casa Culturală Zorlențu Mare,
27. Ansamblul HORA CARAȘULUI- Casa de Cultură ”George Motoia Craiu”- Oravița,
28. Formația de dansuri din Măureni- Casa Culturală Măureni,
29. Formația de dansuri a Asociației Culturale ”Reșița Română”- Reșița,
30. URȘII – Casa Culturală Ciclova Română.

Alaiul primaverii

Facebook Comments

Adauga comentariu

Click aici pentru a posta un comentariu

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy

Reclama ta aici