România participă la Jocurile Fancofoniei cu o delegaţie de 81 de partipanţi

România participă la Jocurile Fancofoniei cu o delegaţie de 81 de partipanţi

Ministrul Tineretului şi Sportului, Marius Dunca a prezentat delegaţia care va reprezenta România la Jocurile Francofoniei, disciplinele sportive la care ţara noastră şi-a anunţat participarea, precum şi echipamentele sportive oficiale.

România va fi reprezentată la Jocurile Francofoniei cu o delegaţie alcătuită din 81 de persoane – sportivi, antrenori, 1 medic, masseuri, 3 arbitri internationali şi reprezentanţi din partea Ministerului Tineretului şi Sportului.

Jocurilor Francofoniei  ajunse la a VIII-a ediţie se vor desfăşura în perioada 21 – 30 iulie 2017 la Abidjan, în Coasta de Fildeş.  La această ediţie , România s-a înscris cu 6 sporturi: atletism, baschet feminin, lupte libere şi lupte africane( luptele africane reprezintă o premieră pentru sportul românesc la aceste jocuri), ciclism pe şosea, tenis de masă şi judo.

« România are o tradiție de bune rezultate la Jocurile Francofoniei, fapt ce îmi doresc să se mențină și în acest an. Ne propunem să obținem medalii la lupte, atletism, judo și tenis de masă, însă avem încredere că vom obține rezultate bune la toate cele 6 sporturi la care România participă. Sportul este cel mai bun ambasador pe care îl poate avea o ţară şi nu cunoaşte graniţe- nici administrative, nici de cultură, de tradiţii sau de limbă. Fair-play-ul şi eleganţa pe care ne-o insuflă sportivii ar trebui să fie un reper pentru noi toţi. », a declarat ministrul Dunca.

Cheltuielile estimative se ridică la suma de 1.247.479,06 lei şi sunt suportate din venituri proprii MTS.

Selecția sportivilor a fost făcută de Comitetul Internațional al Francofoniei și de federațiile internaționale în baza rezultatelor obținute de-a lungul anilor.

Delegaţia României:

ATLETISM

  1. GHELBER-PERIE BIANCA
  2. PIERDEVARĂ FLORINA
  3. FLOREA MONICA MĂDĂLINA
  4. BUJIN CRISTINA IOANA
  5. BÎRCA ROXANA
  6. LAZĂR FAZEKAS BIANCA
  7. PUŞCAŞU MIHAELA
  8. VASILE ADRIAN
  9. NOVAC ALEXANDRU MIHĂIŢĂ
  10. ZAHARIA GEORGE CĂTĂLIN
  11. DUMITRACHE COSMIN ILIE
  12. BOBOC CRISTI NICUŞOR
  13. VOICU VALENTIN
  14. REZMIVES PETRE NICOLAE
  15. GAFIŢA ANDREI

Antrenori:

  1. BARBU MARGARETA
  2. MELINTE MIHAELA
  3. IANCU PAUL AUGUSTIN

TENIS DE MASĂ

  1. ZAHARIA ALINA
  2. MANOLE ALEXANDRU

Antrenor:

  1. SEBE ELENA

LUPTE LIBERE ŞI LUPTE AFRICANE

  1. LINGURARU MĂDĂLINA
  2. PRICOB SIMONA
  3. CAIA MĂDĂLINA
  4. TUDOR MĂDĂLINA SIMONA
  5. FODOR DENISA IULIANA
  6. INCZE KRISZTA
  7. AXENTE CĂTĂLINA
  8. POPESCU ADINA ELENA
  9. FILIP MARIN
  10. DONU RAUL MIHAI
  11. DOBRE DAVID
  12. DUSCOV ROMAN
  13. MÂNZALĂ VASILE – MĂDĂLIN
  14. PÎSLARU ION
  15. CARAŞ VASILE VLAD

Antrenori

  1. BERBEC MARIAN
  2. FRANŢ ANDREI VICTOR
  3. ONCIU PETRU
  4. POPESCU OVIDIU – VALENTIN

Alţi membri

  1. LIMONA ADRIANA CAMELIA – medic ( pentru toată delegația)
  2. GRASU COSMIN DANIEL – masseur ( pentru toată delegația)
  3. OLARU MARIUS – arbitru internaţional

JUDO

  1. STOICA MĂDĂLINA
  2. IONIŢĂ ANA MARIA
  3. SECRIERU ANDRADA IONELA
  4. KUNSZABO LUCA
  5. RAICU ALEXANDRU CONSTANTIN

Antrenor

  1. RICHTER SIMONA

Arbitru internaţional

  1. BĂLĂŞOIU VICTOR

BASCHET FEMININ

  1. MORARU DIANA ALEXANDRA
  2. GHIZILA IOANA – ANDREEA
  3. DUMITRACHE ALEXANDRA
  4. FERARIU ANA
  5. LOVASZ ISABELLA ANTONIA
  6. KELEMEN KINCSO
  7. PODAR ALINA MARIA
  8. NEAGU TEODORA
  9. URSU KIM SONIA
  10. CRĂCIUN ALINA
  11. ARDELEAN DORA DENISA
  12. LENART PAULA

Antrenori

  1. DRAGAN PETRICEVIC
  2. MILJAN MEDVEDJ

Arbitru internaţional

  1. PODAR BOGDAN

CICLISM PE ȘOSEA

COVRIG ANA MARIA

  1. TACHE MARIKE
  2. ROLEA LAVINIA
  3. BĂBĂIŢĂ DAN MIHAI
  4. DIMA EMIL
  5. BARBU LEONARD
  6. DOBRE VLAD – NICOLAE
  7. PLEŞEA VALENTIN

Antrenor

  1. GEORGIOS GEORGIADIS

Masseur

  1. IRINA VISAN

PURTĂTOR DE DRAPEL este Manole Alexandru Mihai, tenis de masă: locul 2 dublu mixt Campionat European 2012; locul 1 Campionatul Balcanic simplu şi pe echipe, 2012; locul 1 dublu băieţi Cadeti la Open Cehia, 2013; locul 1 echipa Juniori şi locul 3 la dublu băieţi Juniori la Open Italia, 2014; locul 1 juniori echipa Croaţia Open, 2015.

Rezultate ale sportivilor prezenţi în delegaţia oficială:

Ioniţă Ana Maria, judo: locul 1 la Cupa Europeană seniori Belgrad, 2016

Kunszabo Luca, judo: locul 3 la Campionatul European cadeţi Talinin, 2013; locul 2 la Campionatul european Juniori România, 2016; locul 3 Campionatul European Juniori Praga, 2015

Incze Kriszta, lupte: locul 3, Campionatul European Tineret 2017; locul 1 la Campionatul European Juniori 2015 si 2016; locul 2 la Campionatul European de Cadeţi 2013

Linguraru Mădălina, lupte: locul 1 la Jocurile Francofoniei 2013

Novac Alexandru Mihăiţă, atletism: locul 2 la JO Tineret Nanjing China, 2014; locul 1 la Campionatul Balcanic de Juniori România, 2015; locul 2 la Campionatul Balcanic Turcia, 2016

Băbăiţă Mihai, ciclism: locul 1 Juniori Ungaria, 2016; locul 2 Juniori Serbia, 2016

Tache Mariko, ciclism: locul 1 Castelli Women Coupe Ungaria, 2015; locul 2 Tonder ACR Danemarca, 2015;

Ana Ferariu, baschet: joaca pentru echipa Drexel Dragons Philadelphia, SUA.

mts